www.primacharter-va.pl

To, że za pomocą technologii GPS można skutecznie ustalać położenie pojazdów czy cennych obiektów nie powinno nikogo dziwić – wszak potrzeba wiedzy o tym, jaki jest los wartościowych przedmiotów to coś normalnego. Jednak postęp jest tak galopujący, że dziś bazując na łączności satelitarnej można ustalać także lokalizację konkretnych osób, jak również zwierząt.

Pozwalają na to lokalizatory osobiste, czyli urządzenia GPS, które każdy z nas może mieć przy sobie. Nie chodzi jednak o smartfony z modułem nawigacji.

Lokalizator osobisty to niewielkie urządzenie, które łącząc się z satelitami pozwala ustalać na bieżąco położenie osoby, która je ze sobą nosi. Sygnał jest nakładany na mapę, a wyniki mogą być zapisywane w pamięci lub wysyłane na serwer i udostępniane do odczytu wyznaczonym osobom.

Dokładnie na takiej samej zasadzie, jak dane lokalizacyjne związane z monitoringiem pojazdów oraz przedmiotów. Pojawia się pytanie, w jakim celu podejmować takie działania? W praktyce chodzi zwykle o czuwanie nad tymi, którzy mogą potrzebować pomocy i opieki.

W praktyce lokalizatory osobiste są zazwyczaj wybierane przez rodziny, które chcą lepiej zaopiekować się swoimi bliskimi. Najczęściej tyczy się to osób starszych, szczególnie jeśli miewają zaburzenia pamięci lub świadomości wynikające z chorób lub postępującej demencji. Kolejnym zabezpieczeniem jest prywatny dom opieki małopolska

Gdy osoba taka zgubi się gdzieś, dzięki lokalizatorowi można ustalić jej miejsce pobytu, o ile rzecz jasna ma go ze sobą. Niektórym takie działania nasuwają skojarzenia z dozorem stosowanym wobec przestępców.

Cóż, w wymiarze czysto technicznym podobieństw jest całkiem sporo.