Myślisz, że trening siłowy przeznaczony jest wyłącznie dla wprawionych, umięśnionych mężczyzn, którzy są w stanie podnieść „na klatę” 100 kilogramów? Nic bardziej mylnego. To trening, który może wykonywać każdy zdrowy, dorosły człowiek. Oczywiste jest jednak, aby trening z użyciem ciężarków zaplanować z głową.
Należy zacząć od lżejszych hantli, by móc stopniowo, w miarę swoich możliwości, zwiększać obciążenie. Tylko jeśli zaplanujesz trening siłowy rozważnie, będzie on sprzymierzeńcem Twojego zdrowia, a nie wrogiem. Racjonalnie przemyślany trening siłowy ma pozytywny wpływa na zdrowie.
Przede wszystkim wzmacnia mięśnie, kości i stawy, przez co redukuje możliwość wystąpienia kontuzji, a nawet osteoporozy. Jego inną zaletą jest redukcja złego cholesterolu we krwi, jak również obniżenie ciśnienia tętniczego. Co za tym idzie, trening siłowy może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, a także wystąpienie zawału.
Ten typ treningu polecany jest także cukrzykom, ponieważ stabilizuje poziom cukru we krwi. Dodatkowo redukuje poziom stresu, poprawia samopoczucie, a nawet wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu.